Już w najbliższą sobotę, tj. 2 marca 2024 roku, rozpocznie się jubileuszowa, X edycja Dziwnowskiej Ligi Biegowej. A jeśli to dziesiąty, jubileuszowy start, to wypada odnieść się do początków, czyli powstania DLB. Wiosną 2015 roku można było zaobserwować wzmożony ruch osób uprawiających jogging. Dopisywała pogoda, więc amatorzy biegania często pojawiali się w terenie. Widząc to wpadłem na pomysł, aby zaproponować wszystkim chętnym wspólne bieganie, połączone z rywalizacją. Z przyjaciółmi, tj. z Andrzejem Pelasikiem, Lucjanem Mazurem, Jurkiem Lobą wyszukaliśmy i oznaczyliśmy kilka tras łączących miejscowości w Gminie Dziwnów – mówi Jerzy Janawa. Jedna z nich, między Łukęcinem a Dziwnówkiem była praktycznie gotowa, przygotowana i oznaczona wcześniej przez leśników. Kolejne trasy powstały między Dziwnowem a Dziwnówkiem oraz Dziwnowem a Międzywodziem. I właśnie na tych trzech trasach (po 2 biegi na każdej) zrealizowaliśmy pierwszą edycję. Dla uatrakcyjnienia zawodów, w kolejnej edycji dołożyliśmy półmaraton na trasie łączącej Gminę Dziwnów z Gminą Wolin. Następna edycja zaowocowała wprowadzeniem kolejnej trasy, tym razem o długości równej 5 kilometrów, na której bieg – dla odmiany – rozgrywaliśmy w godzinach wieczornych.

Trzy lata temu, kiedy dołączyła do nas zaprzyjaźniona grupa „Pobierowo biega”, wyznaczyliśmy ścieżkę biegową łączącą Pobierowo z Łukęcinem, czyli dwie gminy: Pobierowo i Dziwnów oraz dwa powiaty: kamieński i gryficki. I tak od marca do listopada organizujemy łącznie 12 biegów (na każdej z tras odbywają się po dwa biegi). Jeżeli ktoś chce zostać sklasyfikowany, powinien przebiec przynajmniej raz każdą z tras. Reguła rozgrywania biegów jest bardzo prosta, wystarczy zapisać się do biegu w dniu zawodów, podpisać odpowiednie oświadczenie o braku przeciwskazań do biegania i wystartować. Na mecie zapewniamy pomiar czasu, zimny napój, puchar dla najszybszych w kategoriach: kobiet i mężczyzn oraz dyplomy dla trzech pierwszych osób. Od siódmej edycji prowadzimy również rywalizację dla osób uprawiających nordic walking. „Kijkarze” startują zawsze 15 minut przed osobami biegającymi i nie uczestniczą w półmaratonie.

Nasza Liga została miło przyjęta przez władze Dziwnowa, które finansują nam koszty organizacyjne. Od lat startujemy w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa i Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Społecznik, otrzymując również środki na rozwój Ligi. W tym miejscu dziękuję bardzo Markowi Szymańskiemu, który dba o to, aby projekty zostały prawidłowo napisane i rozliczone.

Podsumowanie X edycji DLB zaplanowane jest na 17 listopada 2024 roku. Wówczas podamy jeszcze więcej informacji dotyczących naszej propozycji aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do wspólnego biegania w Dziwnowskiej Lidze Biegowej. Start do pierwszego (wieczornego) biegu X edycji Dziwnowskiej Ligi Biegowej odbędzie się 2 marca 2024 roku o godzinie 19.00. Zapisy są przyjmowane od godziny 18.30 tego dnia. Nordic walking start o godzinie 18.45. Miejsce zbiórki: przy wejście do hali sportowej MOSiK w Dziwnowie ul. Reymonta 10. Dystans do pokonania wyniesie 5 kilometrów. W miarę możliwości sugerujemy zaopatrzyć się w lampki tzw. czołówki. Trasa biegu jest niemal w całości oświetlona, jednak dla poprawy bezpieczeństwa startujących, wskazany jest bieg z dodatkowym doświetleniem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 607 377 071.

Jerzy Janawa – LUKS „Bałtyk” Dziwnów