Wschodni i zachodni falochron to bez wątpienia jedne z ważniejszych punktów na trasie spacerów po Dziwnowie. Roztacza się z nich bardzo malowniczy widok w kierunku klifowego wybrzeża (zachód) i długiego odcinka szerokiej plaży (wschód). Z tzw. „główek” obu falochronów można przyglądać się jednostkom wchodzącym do dziwnowskich portów oraz mieć nieograniczony wgląd w akwen Zatoki Pomorskiej.

Każdy z falochronów ma długość 350 metrów, zapewniając bezpieczną żeglugę do portów i dalej w kierunku Zalewu Kamieńskiego.

Falochron_4
Historia ich powstania sięga drugiej połowy XIX wieku. Początkowo drewniane, w następnych latach wzmacniane kamieniami, a następnie betonowymi blokami, chroniły ujście cieśniny przed sztormami. Charakter i konstrukcja falochronów zmieniały się na przestrzeni lat podczas prowadzonych przy nich remontach i przebudowach.
Swój obecny kształt zawdzięczają pracom remontowym, które były prowadzone w latach 2013-2015.

Falochron_1

Wymieniono wówczas nawierzchnię, wzmocniono dodatkowymi blokami skalnymi i żelbetem oraz przebudowano odcinki dojazdowe. Warto przy tym dodać, iż aktualne przedłużenie cieśniny Dziwna, które kończy się właśnie falochronami, powstało przez przekopanie w drugiej połowie XIX wieku pasa wydm.
Naturalne ujście wód cieśniny do morza miało wówczas miejsce w rejonie jeziora tzw. Martwej Dziwny, które z uwagi na duże zamulenie, nie nadawało się do czynnej żeglugi.

Falochrony

582661_167549170091009_1778807571_n

Fal_WZ