Na liście malowniczych i godnych odwiedzenia miejsc w Dziwnowie, jezioro „Martwa Dziwna” zajmuje miejsce szczególne. Określenie „Martwa” nie oznacza oczywiście, iż jest to zbiornik wodny pozbawiony życia. Wręcz przeciwnie. To zwyczajowa nazwa, sygnalizująca odcięcie od cieśniny Dziwna, która jako ciąg wodny pełna jest najróżniejszych jednostek wodnych i na swój sposób „żyje intensywnym ruchem”.

Martwa_1

Tymczasem jezioro i jego bezpośrednie sąsiedztwo to cichy i tajemniczy zakątek. Osadzony w leśnej otulinie ujmuje przyrodniczą harmonią i wyjątkową atmosferą. Otocznie jeziora, na które składają się m.in. rzadko spotykane gatunki roślin i typowe dla obszarów leśnych zwierzęta, czynią z całości swojego rodzaju oazę ciszy i spokoju.
Dla tych, którzy szukają miejsca sprzyjającego odprężeniu i wyciszeniu, wizyta nad jeziorem będzie sympatycznym i godnym polecenia doświadczeniem.
Jezioro powstało pod koniec XIX wieku, kiedy to ówczesne władze podjęły decyzje, mające usprawnić żeglugę po cieśninie. Wówczas to postanowiono przekopać odcinek wydm (w miejscu aktualnego ujścia) i wybudować falochrony. Dotychczasowe ujście, czyli obecna „Martwa Dziwna” z uwagi na duże zamulenie, przestała spełniać wymagania, jakie niósł rozwój miejscowości i idący za tym coraz większy ruch statków.

Martwa_3

Zapewnienie płynności w komunikacji z morzem spowodowało tym samym, zamknięcie ciągu wodnego od strony cieśniny, zaś w następnych latach w miarę nanoszenia przez morskie fale piasku, także od strony morza. W ten sposób powstało jezioro, które od lat jest uważane ze jedną z dziwnowskich atrakcji.

Martwa_2

Jezioro