Dziwnowska Liga Biegowa

Dziwnowska Liga Biegowa (zapoczątkowana w roku 2015) powstała jako wspólna inicjatywa miłośników biegania skupionych wokół klubu LUKS ”Bałtyk” Dziwnów. Ich sportowa aktywność, od lat wyrażana organizacją szeregu sportowych wydarzeń (m.in. Olimpijska Majówka, Kwietny Bieg) oraz idącą za tym promocją zdrowego trybu życia, znalazły swój wyraz m.in. w tym bardzo pozytywnie odbieranym przedsięwzięciu. Myśl o organizacji ligi zrodziła się z chęci kontynuacji największego w Gminie Dziwnów i jednego z większych w regionie wydarzenia biegowego – „Czterech Mil Jarka”. Ten mający już wieloletnią tradycję bieg (więcej na jego temat można znaleźć w linku: „Cztery Mile Jarka”), na trwale wpisując się w letni kalendarz, pokazał, że poza sporą rzeszą uczestników z kraju i zagranicy, dużą grupę stanowią mieszkańcy gminy i najbliższych okolic.

To zaś skłoniło organizatorów biegu do stworzenia formuły, która w czasie przed i poza sezonem letnim, skupiłaby osoby zainteresowane bieganiem. I tak właśnie powstała Dziwnowska Liga Biegowa, która z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem. Oczywiście – skala ligi nie ma może (jeszcze) takiego rozmachu jak przytoczone wyżej „Cztery Mile Jarka”, jednak osób w niej startujących każdego roku przybywa. A to cieszy, pokazuje bowiem, że bieganie – dyscyplina, której może spróbować każdy, w każdym miejscu i w każdej chwili – to nie tylko rywalizacja, ale też forma dbałości o zdrowie i kondycję.

Trzeba przy tym dodać, że twórcy ligi, to osoby, których zamiłowanie do sportu, czy szerzej pojmowanej sportowej aktywności, jest wyrażane w wielu obszarach. Wśród nich możemy znaleźć nauczycieli wychowania fizycznego, miłośników sportów wodnych, czynnych i byłych zawodników różnych dyscyplin. Co jednak szczególnie ważne – w gronie organizacyjnym nie brakuje sportowych amatorów i osób, które wspierają całe przedsięwzięcie swoim bogatym doświadczeniem. Wsparcia lidze udzielają także gminne instytucje oraz prywatni przedsiębiorcy.
Ich pomoc pozwala na organizacyjne i logistyczne dopracowanie każdego z biegów.

Trasy biegów ligi prowadzą malowniczymi zakątkami Gminy Dziwnów. Standardem są odcinki pomiędzy gminnymi miejscowościami, te zaś są dość zróżnicowane terenowo i krajobrazowo, co powoduje, że nie są powtarzalne czy monotonne. Swoich sił w zawodach może spróbować każdy, począwszy od dzieci w wieku gimnazjalnym. Rozpiętość wiekowa to bez wątpienia jeden z podkreślanych atutów ligi, znajdujący swoje odbicie m.in. w samym kształcie rywalizacji, podzielonej na kilka kategorii wiekowych.

Charakteryzując ligę, należy jeszcze wspomnieć o pełnej wzajemnej sympatii atmosferze, która obok integracji biegowego środowiska, zachęca osoby okazjonalnie pojawiające się na trasie, do bardziej regularnych startów. Warto spróbować i warto zacząć biegać. Serdecznie zapraszamy :-).