37 zespołów wzięło udział w I Nadbałtyckich Zawodach Drużynowych w Biegu na Orientację, które miały miejsce wczoraj (tj. 17 września) w Dziwnowie. Impreza odbyła się w ramach szeroko promowanego Europejskiego Tygodnia Sportu – inicjatywy, której zadaniem jest pobudzenie aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała uczestnikom biegów. Zawodnicy startowali w trzech grupach wiekowych. Uczniowie szkół podstawowych mieli do pokonania dystans blisko 1800 metrów. Na ich trasie znajdowały się 3 stacje, na których były do wykonania specjalne zadania: czołganie się, bardzo stromy podbieg i wielokrotne wejście na wysoki stopień (podobnie jak w próbie harwardzkiej).

ZBO_1

W tej kategorii wiekowej wśród dziewcząt wygrał duet w składzie: Natalia Donart i Natalia Lewandowska (9 minut 50 sekund).
Drugie na metę przybiegły: Olimpia Emescheimer i Weronika Wrońska (11,59 min). Jako trzecie, na mecie zameldowały się: Natalia Katarzyńska i Anna Rejchert (12,31 min).
Wśród chłopców zwyciężyli: Ignacy Arczyński i Igor Bernasiuk (9,44 min) przed Kamilem Przybyszewskim i Krystianem Teperem (9,51 min.).
Trzeci rezultat uzyskali Igorem Arczyński razem z Adrianem Bieleckim (10,30 min.).
Najmłodszym zawodnikiem zawodów był Antek Kurowski – siedmiolatek ze Szczecina.

ZBO_2

Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych musieli przebiec dystans ok. 3800 metrów, pokonując jeszcze jedną (dodatkową) przeszkodę – wbieg i zbieg ze zniesienia oraz zamoczenie rąk w Bałtyku.
Najszybszymi gimnazjalistkami okazały się Marta Kiersztyn i Wiktoria Szybutowicz (25,46 min.), drugie były: Wiktoria Szternal i Natalia Tatar (27,50 min.), trzecie – Zuzanna Łukaszewicz i Patrycja Mazurek (28,56 min.).
Wśród chłopców zdecydowanie wygrali: Wiktor Majnert i Michał Skrzypczyk (18,09 min.) przed Adrianem Śremskim i Łukaszem Kuś (22,03 min.).
Trzecie miejsce zajęła para Kewin Hryszan i Kacper Napierała (22,56 min.). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli Adam Kępa i Jurij Tanadży (33,04 min.).

Nagrody dla zwycięzców wręczali: Krzysztof Szyszlak – prezes Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży „Karol”, Anna Kurowska -również ze Stowarzyszenia „Karol”, Monika Hołdyńska – dyrektor Gimnazjum Publicznego „Pomerania” w Dziwnowie. Miłym zaskoczeniem podczas zawodów był liczny udział 63 DH Szare Szeregi. Harcerze pod dowództwem druhny drużynowej Beaty Jabłonowskiej – Naumuk i troskliwej opieki druha przybocznego Marka Zięby, ambitnie zdobywali kolejną sprawność.

ZBO_3

Zawody odbyły się w ramach projektu Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży „Karol”, dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Napoje dla wszystkich uczestników i pojemniki na puszki po napojach dostarczyła Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach – Rekal.
Ponadto imprezę wspierało Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportu dla Wszystkich. Wiele wysiłku z przygotowaniu trasy, zabezpieczeniu jej i sędziowaniu włożyły osoby, które chętnie angażują się na co dzień w organizację wielu akcji promujących zdrowy tryb życia.

W imieniu organizatorów – Stowarzyszeniu „Karol” i LUKS „Bałtyk” Dziwnów składam serdeczne podziękowania paniom: Sabinie Greli, Kamili Bieć, Agnieszce Dzięcioł, Iwonie Gliczyńskiej, Monice Hołdyńskiej, Bożenie Jańczak, Beacie Naumuk i Teresie Winiarskiej oraz panom: Andrzejowi Pelasikowi, Mateuszowi Dymerskiemu, Markowi Ziębie jak również strażakom OSP Dziwnów dowodzonym przez Włodzimierza Hewelta. Dziękuję też pani Annie Gawłowicz za opiekę medyczną.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Janawa – LUKS „Bałtyk” Dziwnów