Dziwnów – o czym informujemy z ogromną przyjemnością – będzie w tym roku gospodarzem tradycyjnego Biegu Dnia Olimpijskiego. To wielkie, ogólnoświatowe przedsięwzięcie, organizowane pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, odbędzie się w Dziwnowie 18 czerwca 2019 roku. Warto przy tym dodać, że Olimpic Day (jak również jest nazywany ten dzień) rokrocznie odbywa się tylko w jednym miejscu w każdym kraju. Celem tego wydarzenia jest przypomnienie rodowodu światowego ruchu olimpijskiego oraz realizowanie jednego z najistotniejszych, olimpijskich zadań – promowanie zdrowego, sportowego stylu życia, którego bieg jest najprostszą formą realizacji.

W Dziwnowie jest spodziewanych blisko 1200 uczestników (głównie młodzież szkolna), których będzie wspierało liczne grono gości specjalnych (olimpijczyków, przedstawicieli PKOL, medalistów Mistrzostw Świata i Europy). Na wydarzenie będzie się składał cykl biegów, rozgrywanych w różnych kategoriach wiekowych, uzupełnionych o typowo olimpijską oprawę oraz specjalnie zaaranżowane miasteczko olimpijskie.

Bieg Dnia Olimpijskiego każdorazowo jest organizowany w czerwcu, dla upamiętnienia rocznicy powołania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Przypomnijmy, że inicjatorem powstania tej organizacji był francuski baron Pierre’a de Coubertin, który 23 czerwca 1894 roku ogłosił w Paryżu (po trwającym kilka dni kongresie założycielskim) utworzenie komitetu, którego celem było wskrzeszenie idei Igrzysk Olimpijskich. Pierwszym efektem działalności komitetu, była organizacja Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku (były pierwszymi od 393 roku n.e.). Wzięło w nich udział 14 reprezentacji narodowych. Od ateńskiej olimpiady, igrzyska odbywają się co cztery lata (wyjątkiem był okres I i II Wojen Światowych), będąc jednocześnie największym wydarzeniem sportowym i medialnym na świecie.

Poniżej prezentujemy logotyp dziwnowskiego Biegu Dnia Olimpijskiego. Kolejne informacje dotyczące tego wydarzenia pojawią się już niebawem. Całość będzie zamieszczana w specjalnie dedykowanej zakładce na stronie głównej. Zapraszamy do śledzenia wszystkich komunikatów.